Zapowiedź – Zarządzanie przywódcze

Na przełomie kwietnia/maja tego roku pojawi się bardzo ciekawa książka nt. przywództwa. 

W świecie przywództwa rządzi instynkt

bez tytułu

W nieskończoność można wyliczać cechy, czynniki i warunki, które determinują powodzenie osób aspirujących do przywództwa. Charyzma, doświadczenie, imponująca postawa i zdolność perswazji, a z drugiej strony wizja, determinacja i pewność siebie. Skoro aż tyle, to znaczy, że nie mamy klucza ani do zrozumienia, ani przewidywania fenomenu przywództwa.

W świecie, gdzie rządzi instynkt – najpotężniejszy goryl, najsilniejsza para wilków, najbardziej doświadczona słonica ustalają kierunek, tempo i czas wędrówki swoich stad. One zaś ruszają wówczas, gdy liderzy dadzą sygnał do wymarszu. Ale od czasu do czasu mała nieporadna słoniczka Leosia – roztropny członek stada – może dojść do władzy i stać się liderką. Silniejszy bowiem bywa instynkt utrzymania zwartości grupy (zapewniający bezpieczeństwo w obliczu ataku lwów) niż siła ciągniona z nadmiernie rozbuchanego ego jej matki Matyldy, ale nie wiemy kto i kiedy wcieli się w rolę Leosi.

W książce, która jest kontynuacją moich zainteresowań kierownikiem, menedżerem i przywódcą dotykam kwestii ontologicznych związanych z bycia możliwością bycia dzielnym opiekunem (sprawnym i etycznym zarazem). Do grona wybrańców należą ci, którzy mieli szczęście spotkać na swej życiowej drodze takich właśnie mentorów. Zarządzanie z niewiarygodną łatwością przeistacza się w rządzenie, mówienie o uczciwości, prawdomówności i etyce zaczyna tracić sens. Nie w tych kategoriach mierzy się dzisiaj sprawność działania. Dążenie do osiągania bezwzglednej sprawności czyni stosunki międzyludzkie podobnymi do tych, które panują w dżungli. Nie ma w nich miejsca na etos, patos czy logos – dominuje instinctos.